Specijalistički pregledi

Kod nas znače strpljiv razgovor, detaljan pregled, jasno objašnjenje dijagnoze i precizan plan uspešnog lečenja.

Šta je infertilitet?

U svakodnevnoj praksi susrećemo se sa pravom epidemijom parova koji imaju problem sa željenim ostvarivanjem potomstva. Željena trudnoća tj. oplodnja je složen biološki proces na koji utiče mnoštvo faktora žene kao i muškarca, kao i vremenski  period kada se odnosi odvijaju. Napredak medicinski potpomognutih procedura oplodnje (veštačka oplodnja) obavezuju poznavanje istih, upotrebu neke od metoda kada je onemogućena prirodna oplodnja, ali i istrajavanje na prirodnoj oplodnji dokle god objektivni biološki i medicinski parametri to dozvoljavaju.

Pod pojmom infertiliteta, podrazumeva se smanjena oplodna moć. Sumnju na infertilitet postavljamo ukoliko u vremenskom period od 12 meseci nezaštićenih odnosa izostane prirodna oplodnja. Nakon tog perioda započinje se ispitivanje oplodnog statusa oba partnera sinhronozovano.

Zašto je važno ispitivanje oba partnera u isto vreme?

Svaki peti par (15%) ima problem sa spontanom oplodnjom. Kod 35% tih parova problem je “ženski” factor, a kod 35% parova problem je “muški” faktor. Kod preostalih 30% parova, nailazi se u dijagnostici problem i kod muškarca i kod žene. Upravo zbog toga je neophodno da se ispitivanje parova vrši sinhronizovano, od strane ginekologa za žene i od strane urologa za muškarce.

Kod svakog muškarca neophodno je uraditi klinički pregled, ultrazvučni pregled testisa, kao i nalaz spermograma. Spermogram je analiza kojom se utvrđuje broj, pokretljivost, kao i morfologija spermatozoida. Uz te takozvane kvantitativne parametre spermograma, treba uraditi i takozvanu DFI analizu spermograma. DFI (DNK Fragmentacioni index) je pokazatelj stabilnosti tj. “krtosti” DNK materijala u ćelijama spermatozoida. Važnost DFI parametra se ogleda u tome što njegove vrednosti mogu biti povišene (što je loše) i uz neznatne promene broja i pokretljivosti spermatozoida.

U odnosu na klinički nalaz, ultrazvučni nalaz kao i spermogram sa DFI, mogu biti indikovane i druge specifične pretrage, hormonske analize, imunološke pretrage, genetske pretrage.

Lečenje muškog infertiliteta zavisi od dijagnostikovanog uzroka infertiliteta. Najčešće medikamentozno lečenje odnosi se na upotrebu antioksidanasa i mikonutritijenata, kao i lekova koji modeliraju ili stimulišu hormonski status.

Operativno lečenje se sprovodi kada je uzrok infertiliteta  proširena vena jednog, ili oba testisa, stručno nazvana Varikocela. Takođe, operativni tretman je rezervisan i za pacijente sa potpunim odsustvom spermatozoida u ejakulatu, Azoospermiji. 

Kako Varikocela oštećuje spermogram?

Varikocela je proširena vena jednog ili oba testisa. Kao rezultat proširene vene, javlja se vraćanje venske krvi ka testisu, grejanje testisa, taloženje metaboličkih materija u tkivo testisa što za rezultat ima smanjen broj spermatozoida, njihovu oslabljenu pokretljivost, kao i povećan DFI.

Hirurški princip operacije Varikocele je podvezivanje vene, tj. prekid njenog dotadašnjeg toka. Kao rezultat intervencije, prekida se “loš” povratni tok krvi i svi njegovi oštećujući mehanizmi. Operacija se može izvršiti na više nivoa toka vene, i u tom smislu razlikujemo nisku i visoku ligaturu vene. Laparoskopska operacija je metoda izbora u slučajevima obostrano proširene vene, jer se kroz tri mala otvora vel 5-10 mm uvode radni instrumenti kroz koje se pristupa venama koje se podvezuju.

Koliko je vremena potrebno da se spermogram poboljša?

Proces stvaranja spermatozoida u testisima kao i njihova migracija od testisa do semenih kesica je biološki proces koji traje prosečno 3 meseca. Odatle je minimalni period nakon započinjenja medikamentoznog lečenja ili operacije varicocele, kada možemo očekivati boljitak, upravo barem 3 meseca.

Azoospermija predstavlja stanje nepostojanja spermatozoida u ejakulatu. Učestalost ovakvog stanja je poprilično visoka, i 1 % svih muškaraca u sklopu ispitivanja bračnog steriliteta se suoči sa ovakvim nalazom.

Metoda izbora u tretmanu tj. lečenju ovakvog stanja je Micro TESE biopsija. Micro TESE biopsija daje veću šansu da se spermatozoidi “pronađu” i predstavlja zlatni standard u operativnom tretmanu azoospermije. U osnovi, to je operativni pregled testisa pod mikroskopom i uvećanjem od barem 20 puta, u okviru koga se pod mikroskopskom pretragom identifikuju tubuli testisa koji svojom građom i veličinom daju veću izvesnost da se u njima nalaze spermatozoidi.

Izdentifikovani i izvađeni materijal se dodatno embriološki pregleda i pronađeni spermatozoidi se ili odmah koriste u procesu vantelesne oplodnje, ili zamrzavaju radi iste.

U nalazu spermograma nema spermatozoida – Ima li šanse da postanem otac?

Suočavanje muškarca sa nalazom spermograma koji pokazuje odsustvo spermatozoida je emotivno i psihološki traumatično, ali posle prvog “šoka”, u daljoj dijagnostici treba utvrditi uzrok toga. U onih muškaraca kod kojih je azoospermija posledica prepreke u prolasku spermatozoida od testisa koji ih normalno proizvode do semene tečnosti koju proizvodi prostata.

To je takozvana opstruktivna Azospermija i šanse za pronalazak spermatozoida koji se mogu koristiti u procesu vantelesne oplodnje je ogromna. Kod muškaraca kod kojih nije problem prepreke u prolasku, već u samoj proizvodnji Micro TESE ima manji procenat uspešnosti nego u opstruktivnim azospermjama. 

Znači da u oba slučaja postoje šanse za ostvarivanje u ulozi oca muškarca koji ima azoospermiju.

Zakaži pregled putem forme

Za dodatne informacije o pregledima, kontaktirajte nas.

Gde nas možete naći?

Svakodnevno po prethodnom zakazivanju nas možete naći u opštoj bolnici Sava Memorial.

Specifične probleme tretiramo i u ginekološkoj ordinaciji Femmedik.

Opšta bolnica

Sava Memorial

Kontakt:

069 71 35 59

Pošaljite nam e-mail:

Adresa:

Neznanog Junaka 17
Dedinje, Beograd

Ginekološka ordinacija
Femmedik

Kontakt:

069 71 35 59

Pošaljite nam e-mail:

Adresa:

Pilota Mihajla Petrovića 72a
Vidikovac, Beograd

wpChatIcon
wpChatIcon